Strona główna » Giżycko – ośrodek żeglarstwa w Polsce
Ciekawe

Giżycko – ośrodek żeglarstwa w Polsce

Giżycko to miasto położone w województwie warmińsko-mazurskim. Jest to centrum powiatu giżyckiego oraz gminy wiejskiej Giżycko. Lokalizacja ta słynie z żeglowania, bo położona jest pomiędzy jeziorami Kisajno i Niegocin. Z tej przyczyny do Giżycka co roku udaje się masa turystów zafascynowanych magią zielonych widoków. Non stop przybywają też zawodnicy, uczęszczający do miejscowych drużyn, w których uprawia się różne wodne dyscypliny sportowe. W mieście jest jednak mnogość innych atrakcji, które trzeba zwiedzić podczas wycieczki w te obszary. Sprawdź, które strefy miasta są nieprzeciętnie urokliwe i stwórz plan na wypad swoich snów.

Które atrakcje można zwiedzić w Giżycku?

Giżycko słynie z zdumiewającej ilości terenów zielonych. Niemałą część miejscowości zajmują bory, parki rekreacyjne oraz ogrody. Są to obszary świetnie nadające się do wypoczynku pod gołym niebem. Na terenie Giżycka znajduje się aż dziewięć pomników przyrody, z czego większa część to pojedyncze, wielkie drzewa. Przy jeziorach można podziwiać wspaniałe porty, przystanie, a także ośrodki żeglarskie. Do najpiękniejszych obiektów kultury w Giżycku zalicza się też stary zamek krzyżacki oraz Twierdzę Boyen. Na dzień dzisiejszy w zamku usytuowany jest hotel, w którym można zameldować się na kilka dni podczas odpoczynku w tej uroczej okolicy. Boyen to twierdza w kształcie gwiazdy, która została wzniesiona w XIX wieku zgodnie z rozporządzeniem monarchy Prus – Fryderyka Wilhelma IV. Jej historia jest nieprzeciętnie fascynująca, gdyż była ona kluczowym ośrodkiem strategicznym podczas dwóch wojen światowych. Na dzień dzisiejszy okręg twierdzy jest spożytkowany i udostępniony dla odwiedzających i maniaków historii militarnej. Oprócz zwykłego zwiedzania miejsca z przewodnikiem w Twierdzy Boyen organizowane są rekonstrukcje wydarzeń z przeszłości, a także zjazdy motocyklowe czy różne koncerty. Interesującym celem w Giżycku jest most obrotowy nad Kanałem Łuczańskim. Jest to unikat w skali kraju. Ponadto, jest to jedna z kilku tego rodzaju instalacji w Europie. W wakacje zabytek przyciąga rzesze zainteresowanych, którzy przybyli zobaczyć moment otwierania.

Giżycko – nie tylko turystyka

W Giżycku turystyka ma duże znaczenie dla aktywności całego obszaru.

Jednakże mocno powiększają się inne działy gospodarki. Dużą popularnością cechuje się przemysł lekki, a w szczególności produkcja rozdzielni elektrycznych, oświetlenia przemysłowego oraz światełek ekologicznych pod postacią barwnych łańcuchów świątecznych. Do przodu idzie także przemysł spożywczy. Reprezentowany jest przez takie firmy jak przetwórnia mleczarska, fabryka sękaczy oraz kilka piekarń. Więcej firm działających w Giżycku bez trudu możesz znaleźć na stronie: https://gizycko.info.pl/. Wyróżnione są tam zarówno sklepy, jak i lokale usługowe. Przede wszystkim warto zapoznać się z listą hoteli i noclegów. Te miejsca mogą okazać się przydatne w wielu sytuacjach.

Wydarzenia w Giżycku

W Giżycku odbywają się cykliczne eventy, które przyciągają rzesze turystów z każdej części państwa. Do najbardziej znanych wydarzeń należą Festiwale Piosenki Żeglarskiej i Morskiej oraz koncerty organowe, które organizowane są w sezonie wakacyjnym. Ośrodki kultury w mieście troszczą się też o pasjach młodszych osób i dzieci. Dostępne są treningi w sekcjach tanecznych, muzycznych, teatralnych, plastycznych i fotograficznych. Dla nieco starszych osób interesującymi zamiennikami mogą być chór, grupa szachowa lub Klub Seniora. W Giżycku istnieje też kilka regionalnych gazet oraz serwisów internetowych. Nowości z okolicy rozpowszechniane są też przez warmińsko-mazurskie rozgłośnie radiowe.