Strona główna » Jakie palmy wybrać do salonu?
Ciekawe

Jakie palmy wybrać do salonu?

Palmy domowe mają bardzo wiele zalet, dlatego też doskonale sprawdzą się nie tylko w mieszkaniach prywatnych, ale również w biurach i pomieszczeniach użyteczności publicznej. Egzotyczne palmy są doskonałym wyborem przede wszystkim dla tych osób, które do salonu chcą wnieść nieco tropików i zieleni.

Jakie gatunki nadają się do uprawiania w warunkach domowych?

Większość palm osiąga bardzo duże rozmiary, dlatego też nie sprawdzą się one oczywiście w salonie. Przeglądając domowe gatunki warto zwrócić uwagę nie tylko na maksymalną wielkość, ale również na rozłożystość liści. Oferta na szczęście jest bardzo szeroka i różnorodna, dzięki czemu można wybrać roślinki do mniejszych i większych pomieszczeń.

Godne polecenia są oczywiście młode egzemplarze, których wzrost w pierwszej fazie jest dość powolny. Młodociane palmy mogą być ozdobą salonu nawet przez kilka lat, dlatego też jest to godna uwagi inwestycja. Pamiętać należy także o tym, że palm w żadnym wypadku nie można przycinać i skracać na wysokość.

W Polsce największym zainteresowaniem cieszą się niskie palmy domowe. Godna uwagi jest między innymi piękna karłatka niska Chamaerops humilis. Jest to charakterystyczna roślina, która pochodzi z zachodniej części basenu Morza Śródziemnego. Popularna karłatka jak powszechnie wiadomo rośnie bardzo wolno, a co najważniejsze regularnie kwitnie. W salonie doskonale sprawdzi się również Złotowiec, czyli popularna palma koralowa.

Jakie palmy wybrać do nasłonecznionego salonu?

Palmy jak powszechnie wiadomo rosną w słonecznych rejonach. Między innymi dlatego też w uprawie domowej warto zadbać o odpowiednią dawkę naturalnego światła. Jeżeli istnieje taka możliwość to warto wybrać jasne stanowiska, które mają kilkugodzinny dostęp do światła słonecznego.

W sezonie zimowy palmy domowe powinny stać jak najbliżej okna. Najbardziej światłolubne palmy to między innymi daktylowiec kanaryjski i palma kokosowa. Nie można zapominać także o palmie Bismarcka Waszyngtona, która z miesiąca na miesiąc zdobywa coraz większą popularność. Dużą ilość światła potrzebuje również palma orzechowa i palma czerwona.

Jakie palmy do cienia?

Warto wspomnieć również o tym, że w sklepach dostępne są palmy cienioznośne. Godna polecenia jest między innymi palma biczowa Rhapis albo kencja Howea. Przy tego typu roślinach najlepiej wybrać stanowisko do którego docierają wyłącznie poranne promienie słoneczne.

Jeżeli wymienione gatunki znajdować będą się w mocno nasłonecznionych pomieszczeniach to niestety może szybko dojść do poparzenia liści. Palmy cienioznośne poradzą sobie bez problemy przy oknie północnym, czy też w głębi jasnego pokoju.

Więcej informacji znajdziesz na stronie palmy.