Strona główna » Jak pokonać strach przed końmi?
Ciekawe

Jak pokonać strach przed końmi?

Upadek z siodła czy też strach towarzyszący początkom nauki – strach przed końmi ma swoje przyczyny. Jak pokonać strach przed końmi, aby możliwe było wrócenie do regularnych treningów czy też rozpoczęcie przygody z jeździectwem? Oto kilka przydatnych wskazówek.

Nauka jeździectwa – jak pokonać strach przed koniem?

Jeździectwo jest dyscypliną, którą określa się jako ogólnorozwojową. Sport ten pozwala na utrzymanie doskonałej kondycji, poprawę równowagi i koncentracji, ale też na obcowanie z wyjątkowymi zwierzętami. Chęć do nauki to jednak nie wszystko – wielu adeptów jeździectwa boi się koni i nie wie, jak przezwyciężyć ten lęk. Jak pokonać strach przed koniem?

Nie ma wątpliwości, że koń budzi respekt – to zwierzę o sporej masie, którego zachowanie może być zaskakujące dla osób nie obcujących z nimi na co dzień. Parskanie, machanie łbem, tupanie – każdy ruch konia może budzi niepokój. Rozwiązaniem tego problemu jest jak najczęstsze przebywanie w stajni, opieka nad koniem, rozmowa z osobami bardziej doświadczonymi w opiece. Istotna jest nauka – warto czytać i dowiadywać się, jak zachowują się konie, co może je płoszyć, jak rozpoznawać ich nastroje. Specjaliści podpowiadają, że warto… mówić do konia. W ten sposób szybciej oswajamy lęki.

Jak pokonać strach przed koniem po upadku z siodła?

Inną sytuacją jest, kiedy doświadczony jeździec spada z konia i boi się powrócić do treningów. Strach wynika z obawy przed kontuzjami. Jak pokonać strach przed koniem po upadku? Istotna jest systematyka oraz czas. Powrót do stajni warto rozpocząć od zabiegów pielęgnacyjnych czy krótkich treningów na padoku. Warto zadbać o kask i kamizelkę, aby zminimalizować ryzyko kontuzji. Początkowo można też wykonywać prostsze ćwiczenia, np. na lonży, co pozwoli z czasem pewniej poczuć się w siodle.

isma.org https://beesafe.pl/porady/co-grozi-za-przeglad-samochodu-po-terminie/ rejmeridien-gurgaon.com