Ciekawe

Buty do jazdy konnej – wszystko, co powinien o nich wiedzieć początkujący jeździec

Jazda konna jest wyjątkowym sportem, który możemy uprawiać niezależnie od wieku.  Każda osoba zaczynająca swoją przygodę z jeździectwem powinna starannie przygotować się do pierwszej wizyty w stadninie. Dzisiaj przyjrzymy się bliżej garderobie osób uprawiających ten piękny i ponadczasowy sport. Pod lupę weźmiemy buty – element mający ogromny wpływ na komfort i bezpieczeństwo jazdy. Czym charakteryzują się buty do jazdy konnej? Sprawdź!

Zwykłe buty sportowe? Niekoniecznie

Zastanawiasz się, czy standardowe, wygodne buty sportowe mogą zastąpić specjalne buty do jazdy konnej? Niestety, specjaliści zdecydowanie odradzają jeżdżenie w standardowym obuwiu.  Tenisówki czy buty do biegania nie są w stanie zapewnić pełnej stabilności nogi w strzemieniu oraz prawidłowego ułożenia pięty i łydki. Jazda w źle dobranych, nieprzystosowanych do specyficznych warunków butach może prowadzić do kontuzji, zagrażać bezpieczeństwu i zmniejszać komfort.

Buty do jazdy konnej – rodzaje

Wśród obuwia dedykowanego osobom jeżdżącym konno wyróżnić możemy sztyblety (niskie, wkładane buty idealne dla początkujących) oraz oficerki – skórzane, wysokie „kozaki” chroniące całą łydkę. Buty do jazdy konnej powinny mieć gładką, sztywną podeszwę z niewielkim obcasikiem mierzącym 1-2 cm i stosunkowo wąski czubek. Bieżnik na podeszwie też nie może być zbyt głęboki, aby w razie upadku jeździec mógł sprawnie wyciągnąć stopę ze strzemienia. W okresie zimowym warto klasyczne sztyblety lub oficerki wymienić na specjalne termobuty.

Buty jeździeckie to inwestycja na lata, dlatego warto postawić na wysokiej jakości modele z naturalnej skóry. Najbardziej polecane są buty z miękkiej skóry cielęcej, która doskonale leży na stopie oraz nie wymaga skomplikowanej i czasochłonnej impregnacji. Nieco tańszym wariantem są buty ze skóry bydlęcej.

meble ogrodowe patio rattanmeble.com.pl Komplety wypoczynkowe do ogrodu