Strona główna » Szkolenia skiturowe – najważniejsze informacje
Ciekawe

Szkolenia skiturowe – najważniejsze informacje

Skituring cieszy się dzisiaj zdecydowanie coraz większą popularnością. Co to w zasadzie jest? Jak wybrać odpowiednie szkolenie skiturowe i czemu w zasadzie należy to zrobić? O tym powiemy w poniższym artykule…

Co to jest skituring?

Na początek warto jednak powiedzieć trochę o tym, co to w ogóle jest ten skituring. Otóż charakteryzuje się on tym, że stanowi naprawdę bardzo unikalne połączenie narciarstwa zjazdowego z turystyką wysokogórską. Generalnie rzecz ujmując chodzi tu o to, że podchodzi się pod górę, także przy pomocy nart a następnie się z niej zjeżdża.

Czym to zatem różni się od freeridingu? Otóż po pierwsze – samodzielnym podejściem na szczyt. Po drugie zaś – trasa, którą się zjeżdża nie musi być idealnie dziewicza. Może być to wyznaczona trasa skiturowa, może zawierać elementy dziewiczego terenu i znanej trasy – możliwości jest kilka. Od skiaplinizmu skituring różni się zaś tym, że zawiera w sobie elementy turystyki wysokogórskiej, ale niekoniecznie zaś wspinaczki.

Dlaczego warto inwestować w szkolenia skiturowe?

Jak zatem widać – taki sport stanowi idealne połączenie dla miłośników wędrówek po górach i jazdy na nartach. Co trzeba jednak stanowczo podkreślić to fakt, że jest to sport jedynie dla tych osób, które już spróbowały w swoim życiu zarówno turystyki wysokogórskiej jak i narciarstwa zjazdowego i obie te dyscypliny mają opanowane na niezłym poziomie.

W innym bowiem razie niestety pojawią się naprawdę znaczne problemy na trasie. W każdym bądź razie, nawet przy wysokim zaawansowaniu w obu tych sportach, warto zainwestować w szkolenia skiturowe. Po co w zasadzie? Ano nie jest to bezpieczny sport, a na takich szkoleniach zostaną bardzo dokładnie określone warunki pogodowe, sposoby radzenia sobie z lawiną, sposoby wybierania najbezpieczniejszych tras itp.

Jak wybrać szkolenia skiturowe?

Dzisiaj organizowane są one przez bardzo wiele firm, jednak wiadomo – z różnym skutkiem. Czasem bowiem zdarza się, że szkolenie prowadzą osoby średnio zaangażowane w temat.

Najlepiej zatem jest korzystać z oficjalnych szkoleń, które są organizowane przez znanych i cenionych instruktorów. Owszem będą one kosztowały więcej, jednak dzięki nim zyskujemy naprawdę pewną wiedzę i może nie gwarancję, że nic nam się nie stanie, ale jednak że minimalizujemy ryzyko o tyle, o ile tylko możemy. Warto zatem zawsze spojrzeć na doświadczenie danego instruktora, na jego podejście do szkolenia i uczestników, na warsztaty praktyczne, możliwość wyjścia w góry z instruktorem, pomoc w doborze sprzętu itp.