Strona główna » Chińska palma konopna do domu i ogrodu
Ciekawe

Chińska palma konopna do domu i ogrodu

 

Palma konopna (Trachycarpus fortunei) to bardzo popularna i często uprawiana w Europie roślina. Jest odporna i wytrzymała, można ją uprawiać zarówno jako roślinę doniczkową w domu, na balkonie, jak i w ogrodzie. Rośnie dosyć wolno, więc nie trzeba jej często przesadzać. Nie jest przesadnie wymagająca, ale bardzo efektowna.

Palma konopna – opis i pielęgnacja

Trachycarpus fortunei, chińska palma konopna, osiąga około 12 m wysokości i należy do palm o średniej wielkości. Jej pień jest gęsto pokryty włóknami, a liście o długich łodygach i średnicy około 90 cm przybierają kolor zielony wpadający w niebieski.

Bardzo często uprawiana w Europie palma, naturalnie występuje głównie w Chinach. Chociaż jest uważana za bardzo wytrzymałą i odporną, jej miejsce wegetacji w zimie powinno być chronione przed nadmierną wilgocią, ale także przed przesuszeniem.

Palma konopna lubi stanowiska słoneczne i dobrze osłonięte przed wiatrem. Trachycarpus fortunei toleruje również stanowiska w półcieniu, ale wtedy wzrost jest znacznie wolniejszy w porównaniu z miejscem słonecznym.

Podlewanie

Palma konopna ma duże zapotrzebowanie na wodę, szczególnie w miesiącach letnich. Intensywne podlewanie latem może stymulować wzrost rośliny. Nawet na szerokościach geograficznych Europy Środkowej możliwy jest wzrost pnia o 15 cm lub więcej rocznie.

Roślinę należy podlewać obficie i tak często, aby ziemia była zawsze lekko wilgotna. W bardzo upalne letnie tygodnie – co 2-3 dni, w łagodniejszych porach roku – raz na tydzień lub nawet rzadziej. Ilość wody do podlewania i rytm nawadniania różnią się znacznie w zależności od wielkości doniczki i rośliny. Zimą podlewanie powinno być ograniczone i uzależnione w dużej mierze od temperatur.

Roślina trachycarpus fortunei jest bardzo odporna na wilgoć, ponieważ jest przyzwyczajona do dużych opadów deszczu w swoim naturalnym środowisku.W okresie wegetacji wewnątrz doniczki powinno się zawsze utrzymywać odpowiednią wilgoć. Należy unikać nawet krótkich okresów suszy.W przypadku dużych donic przyda się miernik wilgotności, aby nie dopuścić do przelania lub przesuszenia rośliny.

Trachycarpus fortunei – zimowanie

Jako roślina doniczkowa palma konopna powinna stać na zewnątrz w przewiewnym miejscu tak długo, jak to możliwe, nawet zimą. Jeśli temperatura na stałe spadnie poniżej 0 ° C, lepiej umieścić Trachycarpus fortunei w pomieszczeniu. Optymalna temperatura pomieszczenia to 5-12 ° C.

Więcej informacji znajdziesz na stronie https://www.tropiart.pl/plants/trachycarpus-fortunei.html.

home.pl https://gayer.com.pl/nowoczesny-przedpokoj-inspiracje-i-aranzacje-z-nuta-industrialna/ https://beesafe.pl/porady/ucieczka-z-miejsca-kolizji/