Strona główna » Gdzie kupić i ile kosztuje ubezpieczenie OC?
Motoryzacja

Gdzie kupić i ile kosztuje ubezpieczenie OC?

Ubezpieczenie OC to jedno z najważniejszych zagadnień, dotyczących wszystkich posiadaczy pojazdów mechanicznych. Polskie prawo wymaga, by poruszając się po drogach samochodem, motocyklem czy innym pojazdem, posiadać ważną polisę OC. Ma to swoje istotne uzasadnienie. Jakie?

Czym jest polisa odpowiedzialności cywilnej?

Ubezpieczenie OC to jedna z polis dostępnych na polskim rynku, ale też jedyna polisa obowiązkowa. Każdy posiadacz pojazdu mechanicznego jest zobligowany do tego, aby taką polisę wykupić. Polisa ma chronić zarówno interesy innych użytkowników drogi, jak i nasz portfel. Jeśli posiadacz polisy będzie sprawcą wypadku czy kolizji, to z jego polisy pokryte zostaną podstawowe szkody. Brak ważnej polisy OC sprawia, że za wyrządzone szkody będzie trzeba zapłacić z własnej kieszeni.

Na polskim rynku dostępne są dwa rodzaje polis OC: krótkoterminowa i roczna. Polisa OC krótkoterminowa dostępna jest w określonych przypadkach. Można wykupić ją przy okazji kupna samochodu – trzydziestodniowa polisa pozwoli na załatwienie wszelkich spraw związanych z rejestracją pojazdu. Ubezpieczenie krótkoterminowe należy zastąpić polisą roczną w momencie końca ważności polisy. W przypadku polisy rocznej warto wiedzieć, że jej cena nie jest stała. Wysokość składki wynika z wielu zmiennych, w tym miejsca rejestracji samochodu, ale też wieku kierowcy, wieku, marki i pojemności silnika samochodu. Wysokość składki może być obniżona dzięki zniżkom, które kierowca gromadzi wraz z kolejnymi latami bezkolizyjnej jazdy.

Dodatkowe ubezpieczenie samochodu czy motocykla

Na polskim rynku ubezpieczeniowym zakupić można również dodatkowe polisy, które pozwolą znacznie lepiej chronić własne mienie. To przede wszystkim autocasco, które dedykowane jest dla samochodów nowych i kilkuletnich. Autocasco pozwala na likwidowanie szkód powstałych w wyniku kolizji, ale też kradzieży samochodu.