Strona główna » Budowy i remonty dróg – jak są planowane?
Motoryzacja

Budowy i remonty dróg – jak są planowane?

Bezpieczeństwo na polskich drogach to efekt wielu czynników – w tym również stanu nawierzchni dróg. Od wczesnej jesieni do późnej wiosny prowadzone są prace remontowe lub też rozbudowa węzłów, aby móc poruszać się drogami jeszcze bezpieczniej i wygodniej. Jak zabezpieczane są remontowane odcinki dróg?

Dlaczego konieczne jest remontowanie nawierzchni dróg?

Gęsta sieć dróg krajowych, powiatowych, autostrad czy szybkiego ruchu oplata cały kraj. Każdego dnia korzystają z nich miliony kierujących. Wysoki poziom eksploatacji wpływa na jakość nawierzchni tak samo, jak zmienne warunki pogodowe. Asfalt może się kruszyć, na powierzchni jezdni mogą powstawać duże dziury, które stanowią bezpośrednie zagrożenie dla zdrowia i życia uczestników ruchu. W przypadku dróg górskich często spotyka się również osuwanie zboczy wraz z drogami – takie miejsca wymagają specjalnych zabezpieczeń.

Przygotowanie remontu drogi

Zanim na drodze rozpoczną się faktyczne prace remontowe, konieczne jest uzyskanie odpowiednich zezwoleń oraz zatrudnienie ekipy, która zajmie się konkretnymi naprawami. Jeśli remontowana jest często uczęszczana droga, konieczne jest podjęcie decyzji, w jaki sposób poprowadzony zostanie ruch oraz zabezpieczenie budowy. Kierownicy remontów mogą zadecydować o wyznaczaniu dodatkowego pasa jezdni lub też o wyznaczeniu objazdów. Konieczne jest też zastosowanie odpowiednich znaków ostrzegawczych dla kierujących!

Zabezpieczenie budowy drogi – znaki drogowe

W wielu przypadkach zdarza się, że pomimo remontu odcinka drogi, ruch nie jest wstrzymywany. Drogowcy mają kilka możliwości na poprowadzenie ruchu – poprzez kontrpas, ale też wyznaczenie zwężenie pasów czy też ruch wahadłowy. Niezwykle ważnym elementem planowania takich zmian w organizacji ruchu jest ostrzeżenie kierowców i poinformowanie ich o pracach drogowych. Podstawą są znaki ostrzegawcze, stawiane na kilkaset metrów przed utrudnieniem drogowym. Nierzadko stosowane są znaki poziome, czyli żółte linie, wyznaczające tymczasowy tor ruchu dla pojazdów. Niezbędne będzie też umieszczenie tablic informacyjnych, jeśli zaplanowane są objazdy.

Jak osadzane są tymczasowe znaki drogowe?

By możliwe było postawienie znaku drogowego w dowolnym miejscu na określony czas, konieczne okażą się stabilne podstawy drogowe. Nowoczesne podstawy drogowe Nicrobase to jeden z ciekawszych produktów na polskim rynku. Podstawy tej marki oferowane są w dwóch wariantach: 20 i 30 kg. Podstawy tworzone są z materiałów pochodzących z recyklingu, dodatkowo mają również uniwersalne otwory mocujące.