Strona główna » Skituring – najważniejsze informacje
Ciekawe

Skituring – najważniejsze informacje

Dzisiaj coraz bardziej popularną dyscypliną sportową staje się skitouring inaczej foczenie albo narciarstwo wysokogórskie. Na czym tak naprawdę ten sport polega? Czym odróżnia się od innych tego rodzaju sportów? Czy wymaga jakiegoś specjalnego sprzętu? Na te wszystkie pytania odpowiemy za chwilę poniżej.

Czym jest skitouring?

Zacznijmy w ogóle od tego, co to jest za dyscyplina sportowa. Otóż stanowo ona unikalne połączenie narciarstwa zjazdowego oraz turystyki wysokogórskiej. Generalnie rzecz ujmując polega to na tym, że podchodzimy albo na nartach, albo też niosąc je pod dziewiczy szczyt a następnie zjeżdżamy w dół.

Generalnie zatem już teraz widać, że zdecydowanie nie jest to dyscyplina sportowa dla osób początkujących, dopiero rozpoczynających swoją przygodę z nartami. Co więcej – również nie nada się dla wytrawnych narciarzy, którzy z kolei nigdy nie chodzili zimą po górach.

Jak wyglądają trasy skitourowe?

No właśnie – jak wygląda zaplanowanie takiej trasy w górę i w dół? Czy korzysta się z jakiś obecnych już szlaków? Czy trzeba wspinać się pod górę?

Na to pytanie odpowiemy zaraz jeszcze dokładniej poniżej, jednak już teraz warto zaznaczyć, że zasadniczo w skitouringu można łączyć elementy szlaków z dziewiczymi stokami.

Czym się różni skitouring od innych dyscyplin wysokogórskich?

No właśnie teraz nadszedł czas na dokonanie pewnego rozróżnienia. Otóż przede wszystkim należy zaznaczyć, że dyscyplina sportowa, o której tutaj mówimy różni się od skiaplinizmu. W skitouringu bowiem nie mamy momentu wspinaczki wysokogórskiej. Owszem przydają się raki, czekany i liny, jednak de facto bardziej dla bezpieczeństwa.

Skitouring różni się także od freeridungu. Ten bowiem nie ma w sobie mozolnego podejścia pod górę a co więcej zakłada zjazd jedynie zupełnie dziewiczymi terenami. Jak widać jednak te pojęcia delikatnie na siebie zachodzą.

Czy skitouring wymaga specjalnego sprzętu?

Zdecydowanie tak. Wspomniano chociażby wyżej, że czasami część podejścia odbywa się na nartach. Nie mogłoby to być możliwe, gdyby właśnie nie obecność specjalnych fok, które hamują ruch poślizgowy do tyłu, dzięki czemu możemy się na nartach poruszać pod górę. Ponadto narty skitourowe zasadniczo są także krótsze i szersze, aby łatwiej poradzić sobie z miękkim śniegiem na szczycie.

Do tego oczywiście dochodzi typowy sprzęt wysokogórski a zatem odpowiedni plecak, buty wysokogórskie zimowe, odpowiednie ubranie umożliwiające także podejście, czekan, raki, czasem także i liny, choć są bardzo rzadko używane.

Więcej informacji na: skitouring – skiturowebeskidy.pl.

https://studiopieknanr5.pl https://dowiedz-sie.com.pl https://chuck.com.pl