Budowa domu to nie tylko stawianie przysłowiowych czterech ścian. Wiąże się ona z wcześniejszym planowaniem wielu innych elementów konstrukcyjnych całego budynku. Jednym z nich jest system oświetlenia dla domu, ponieważ zaplanowana instalacja pozwoli na stworzenie wymarzonej aranżacji wnętrza, której kluczową częścią są lampy oświetleniowe.
Rodzaje źródła światła
Jednym z nich jest tradycyjna żarówka lub żarówka halogenowa. Pierwsza z wymienionych żarówek nie jest obecnie tak spopularyzowana, jak jeszcze kilka lub kilkanaście lat temu. Wykazuje on żółtą barwę, a więc cieplejszą. Natomiast żarówki halogenowe wykazują barwę zimną, naturalną. Są one wydajniejsze od tradycyjnych żarówek i wyróżnia je dłuższa żywotność.
Diody LED są obecnie najpopularniejszym źródłem światła. Są bardzo wydajne. Przy tej samej mocy co inne źródła światła zapewniają o wiele większą intensywność oświetlenia. Natychmiastowo uzyskują pełnię swojej mocy. Można wybierać spośród diod zimnych oraz ciepłych. Wykazują bardzo długą żywotność.
Świetlówki są kolejnym źródłem światła, które jest znane wielu osobom. Ich wadą jest dłuższy okres na całkowite rozświetlenie. Przez tę niezbyt korzystną właściwość raczej nie opłaca się na montowanie ich w pomieszczeniach przejściowych. Zaletą jest możliwość zakupu świetlówki o wybranej barwie światła.
Wielkość pomieszczenia a źródło światła
Oświetlenie dla domu powinno być dostosowane do wielkości pomieszczeń. Podstawową zasadą jest sprawdzenie powierzchni danego pomieszczenia. Jeśli pomieszczenie wzoruje mniejsza powierzchnia, to znaczy, że wystarczające dla niego będzie jedno punktowe źródło światła, np. lampa wisząca. Dzięki niej uzyska się równomierne oświetlenie w całym wnętrzu.
Przy posiadaniu pomieszczenia o większej powierzchni można zastosować kilka punktowych źródeł światła. Na rynku dostępnych jest wiele plafonów, kinkietów czy halogenów, które można dostosować do aranżacji wnętrza. Dzięki nim uzyskuje się oryginalny efekt oświetleniowy. Część lamp może tworzyć lekki półmrok, który doda klimatu, a pozostała część może służyć jako główne oświetlenie dla domu.
Rodzaje barw światła
Istnieją trzy podstawowe barwy światła: ciepła, neutralna i zimna. Każda z nich nadaje się do innego typu pomieszczenia.
Ciepłe światło nadaje się zwłaszcza do pomieszczeń, które mają stanowić przytulny kąt. Dobrym rozwiązaniem jest ich montaż w sypialni, ponieważ ciepłe światło wpłynie na wyciszenie.
Światło zimne stosuje się natomiast najczęściej w kuchni oraz łazience. Światło neutralne to wybór w różnych pracowniach czy gabinetach.
Więcej informacji znajdziesz na stronie https://barokko.pl/pol_n_Oswietlenie-175.html.