Strona główna » Czym jest wazektomia i jak przebiega?
Zdrowie i Uroda

Czym jest wazektomia i jak przebiega?

Coraz częściej można spotkać się z chęcią skorzystania z męskiej antykoncepcji, jaką jest wazektomia. Zabieg ten zyskuje na popularności, ponieważ uważany jest za najskuteczniejszą metodę zapobiegania zapłodnieniu, na jaką mogą zdecydować się panowie. Ponadto jest to procedura wykonywana jednorazowo — rzadko zdarza się, iż konieczne jest jej powtórzenie. Ważne jest jednak, aby dobrze zapoznać się z tematem wazektomii, metodami stosowanymi przy jej przeprowadzeniu i przebiegiem tej procedury.

Czym jest wazektomia?

Wazektomia jest zabiegiem chirurgicznym urologii estetycznej, który przeprowadza się u mężczyzn szukających alternatywy dla klasycznych metod antykoncepcyjnych. Polega ona na przecięciu nasieniowodów oraz zamknięciu ich końców, aby uniemożliwić plemnikom przedostawanie się do nasienia. Przerwanie ciągłości nasieniowodów powoduje, że plemniki nie mają możliwości standardowego przemieszczania się z jąder do penisa, co ma służyć zminimalizowaniu szans na zapłodnienie.

 

Warto mieć na uwadze, iż omawiana procedura nie powoduje trudności z oddawaniem moczu, nie wpływa na erekcję, odczuwaną przyjemność seksualną i długość samego stosunku. Może jednak zapewnić komfort psychiczny dla osób, które obawiają się ciąży, jednak chciałyby zrezygnować z tabletek hormonalnych lub prezerwatyw.

Jak wykonuje się zabieg wazektomii?

Zabieg wazektomii nie jest skomplikowany, a doświadczony lekarz będzie w stanie przeprowadzić całą procedurę nawet w około 30 minut. Pierwszym etapem jest rozmowa i konsultacja, która służy upewnieniu się, że nie ma przeciwwskazań do zabiegu, pacjent jest zdrowy, a kwestię przystąpienia do wazektomii dogłębnie przemyślał i jest na nią zdecydowany.

 

Kolejny krok to udanie się do gabinetu zabiegowego. Pacjent kładzie się na stole operacyjnym. Lekarz w tym czasie dokonuje dezynfekcji obszaru skóry, w którym zostanie wykonane nacięcie. Podawane jest również miejscowe znieczulenie, aby poprawić komfort pacjenta.

 

Następnie wykonywane jest niewielkie nacięcie w okolicy moszny, przez które lekarz może przedostać się do nasieniowodów, uwidocznić je, przeciąć, a ich końce zabezpieczyć w fałdach moszny. Istnieje kilka metod zamykania końców nasieniowodów — mowa tutaj o ich zaszywaniu z pomocą specjalnych szwów, zastosowaniu klipsów lub techniki kauteryzacji, która opiera się na przypalaniu końcówek.

 

W ostatnim kroku lekarz stosuje szwy zamykające na wykonane wcześniej na skórze nacięcie. W zależności od potrzeby stosuje się szwy, które należy wyjąć po kilku dniach od zabiegu lub szwy rozpuszczalne, wchłanialne.

Metoda bez skalpela

Istnieje również możliwość przeprowadzenia zabiegu nowoczesną metodą bez skalpela, która może skracać czas rekonwalescencji. W tym przypadku również stosowana jest dezynfekcja skóry i podanie znieczulenia miejscowego. Następnie z pomocą specjalnych mikronarzędzi lekarz dokonuje minimalnego wkłucia w skórę, które umożliwia jej rozciągnięcie bez konieczności przerywania ciągłości naskórka. Kolejne kroki zabiegu przebiegają podobnie, jak w metodzie tradycyjnej — lekarz przecina i zabezpiecza nasieniowody.

 

W przypadku nakłucia skóra — ze względu na swoją elastyczność — bardzo szybko powraca do swojej pierwotnej formy. Nie ma zatem potrzeby zakładania szwów.

Zalety i wady wazektomii

Wazektomia jest procedurą medyczną, która tak jak każdy inny zabieg chirurgiczny ma swoje zalety i wady.

 

Mimo kosztów związanych z tym zabiegiem należy mieć na uwadze, iż jest to przeważnie procedura wykonywana jeden raz na całe życie. Nie wymaga dużych ingerencji chirurgicznych, a jej skuteczność można potwierdzić badaniem nasienia po kilku miesiącach od przeprowadzenia zabiegu.

 

Jeśli natomiast chodzi o wady tego zabiegu, należy pamiętać o tym, iż jego wykonanie nie chroni nikogo przed chorobami przenoszonymi drogą płciową. Ponadto jest on przeważnie nieodwracalny. Mimo opcji wykonania rewazektomii trzeba pamiętać o tym, iż jest to znacznie droższy i skomplikowany zabieg, który nie musi zakończyć się powodzeniem i nie przywróci pełnej płodności u mężczyzny.

 

Jeśli zastanawiasz się nad wykonaniem wazektomii, możesz umówić się na konsultację w Klinice Novoderm w Łodzi

https://ciekawostki-porady.blogspot.com/ https://motulinka.com/kp/posciele/bawelna-z-wypelnieniem-jednokolorowa/ https://atmlive.pl/klasyka-spotyka-nowoczesnosc-meble-loftowe-do-salonu-i-inne-przemyslowe-inspiracje/